SPŁACAJ DŁUG PRZEZ INTERNET  >>

lub skontaktuj się z nami

CZAT Z KONSULTANTEM >> FORMULARZ KONTAKTOWY >>

*Numer jest bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Kontakt z komornikiem sądowym. Porady Ultimo

Komornik sądowy kontaktuje się z Tobą? Te pytania i odpowiedzi o postępowanie komornicze warto znać!

Masz niespłacone długi? Nawet taka drobnostka jak zapomniany mandat może spowodować, że Twoja sprawa trafi do komornika sądowego. Z czym może się to wiązać? Jakie uprawnienia ma komornik sądowy? Sprawdź, czego możesz się spodziewać!

Czym zajmuje się komornik sądowy?

Gdy pożyczkodawcy lub firmie windykacyjnej nie uda się wyegzekwować spłaty od dłużnika, mogą skierować sprawę do sądu. Wówczas przejmuje ją komornik, czyli funkcjonariusz publiczny, który zajmuje się egzekucją długu. Jego zadaniem jest więc odzyskanie należnej kwoty na rzecz wierzyciela.

Nadrzędnym celem komornika sądowego jest odzyskanie wierzytelności w jak najkrótszym czasie. Warto też wiedzieć, że nie ma uprawnień np. do rozłożenia długu na raty. Komornicy zwykle zdecydowanie przychylniej patrzą jednak na dłużników, którzy nie unikają kontaktu i nie utrudniają wykonywania egzekucji komorniczej. Jeżeli dłużnik współpracuje i udowodni, że zależy mu na zaspokojeniu interesów wierzycieli, ma większe szanse na uzyskanie pomocy komornika w negocjacjach z wierzycielami, jeżeli tylko będzie taka możliwość.

Kiedy rusza postępowanie komornicze?

Postępowanie komornicze jest wszczynane przez wierzyciela, który składa odpowiedni wniosek do sądu, gdy nie może sam wyegzekwować spłaty zobowiązania. Dłużnik zawsze zostaje powiadomiony pisemnie o toczącej się sprawie, a następnie o rozpoczęciu procesu egzekucji. Wówczas pracę rozpoczyna komornik sądowy. W pierwszej kolejności zajmuje się on spisaniem wszystkiego, co posiada dłużnik. Warto wiedzieć, że ukrywanie majątku może skutkować nałożeniem kary finansowej.

Sprawdź stan zadłużenia na eultimo.pl

ZAŁÓŻ KONTO >>

Co może zająć komornik sądowy?

Komornik sądowy najczęściej ściąga dług poprzez zajęcie rachunku bankowego dłużnika. Może zająć m.in. część wynagrodzenia za pracę, część dochodów z tytułu renty, emerytury lub innych tytułów. Istotne jest to, że komornik nie ma prawa pozostawić dłużnika bez środków do życia. Może zająć maksymalnie:

  • 60% całego wynagrodzenia w przypadku zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych oraz połowę wynagrodzenia w przypadku należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  • 60% świadczenia emerytalnego lub renty przy alimentach oraz 25% przy innych należnościach.

Możliwe jest też zajęcie ruchomości (np. samochodu, wartościowych przedmiotów z domu) i wystawienie ich na aukcję komorniczą. Wyłączeniu z egzekucji podlegają jednak m.in. przedmioty niezbędne do codziennego życia oraz przeznaczone do wykonywania pracy zarobkowej lub nauki. Jeśli dłużnik jest właścicielem nieruchomości, również może ona zostać zlicytowana w celu przeznaczenia uzyskanej kwoty na poczet spłaty wierzycieli.

Postępowanie komornicze – jak można tego uniknąć?

Postępowanie komornicze nie należy do przyjemnych przeżyć, ale można go uniknąć. Najlepszym sposobem jest oczywiście uregulowanie zobowiązań. Jeśli jesteś w stanie, możesz spłacić dług w całości. To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w przypadku niewielkich kwot.

Przy większych długach warto natomiast spróbować dogadać się z wierzycielem – można to zrobić nawet już po otrzymaniu informacji o wszczęciu postępowania komorniczego. Jeśli jesteś klientem Ultimo, skontaktuj się z nami, a wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie. Ustalimy harmonogram spłaty, rozkładając ją na dogodne raty i pomożemy Ci możliwie bezboleśnie pozbyć się problemów.

about:blank

Zainteresują Cię również

Wybierz, jak chcesz się z nami dogadać

Rozmowa to pierwszy krok do znalezienia pomocy, dlatego zadzwoń, wyślij e-mail lub odezwij się do nas na czacie.

Zadzwoń do nas

Wolisz bardziej bezpośredni
kontakt? Zadzwoń i porozmawiaj
z naszym doradcą!

800 804 904 *  >> * bezpłatna infolinia
(również z tel. komórkowych)

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania sądowego, zadzwoń:

+ 48 71 358 16 38
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania egzekucyjnego, zadzwoń:

+ 48 71 323 47 90
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli chcesz się skontaktować w sprawie upadłości konsumenckiej, zadzwoń lub wyślij wiadomość:

+48 739 190 255 lub +48 451 060 478
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Wyślij wiadomość

Napisz e-mail do specjalisty na adres: obsluga_klienta@ultimo.pl lub skorzystaj z formularza.

FORMULARZ >>

Napisz do doradcy

Nasi konsultanci czekają
na Twoją wiadomość
od poniedziałku do piątku
w godz. 8:00 – 18:00.

ROZPOCZNIJ CZAT >>

Spłacaj dług przez internet

Dzięki wiarygodnemu portalowi
obsługi zadłużenia eUltimo możesz
szybko, bezpiecznie i wygodnie
spłacić dług.

eULTIMO >>
eUltimo – logotyp

Dogadajmy się
online:

Szybko, bezpiecznie
i wygodnie