SPŁACAJ DŁUG PRZEZ INTERNET  >>

lub skontaktuj się z nami

CZAT Z KONSULTANTEM >> FORMULARZ KONTAKTOWY >>

*Numer jest bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Jak nauczyć dzieci oszczędzania? Porady Ultimo S.A.

Jak nauczyć dzieci oszczędzania? Sprawdź!

Ostatnio temat edukacji finansowej dzieci często pojawia się w mediach. W szkołach organizowane są specjalne programy uczenia rozsądnego wydawania nawet dla najmłodszych klas. Czy chcemy, czy nie - dzieci czerpią wzorce zachowań przez obserwację rodzica. Jesteśmy odpowiedzialni za to, czy w przyszłości będą potrafiły podejmować takie decyzje, które nie narażą je na niepotrzebne długi lub nie przysporzą dodatkowych problemów.

Eksperci podają wiele sposobów na to, aby przez proste aktywności motywować dziecko do oszczędzania i mądrego wydawania. Przede wszystkim warto zacząć od siebie i zastanowić się, czy nasze codzienne zachowanie pokazuje dziecku, że warto myśleć o tym, na co wydaje się ciężko zarobione złotówki. Czy na przykład zdarza się, że dziecko widzi, że snujemy się po galerii handlowej i później wychodzimy z wieloma rzeczami, których nie planowaliśmy kupić? Czy jasno wskazujemy, że dodatkowa zabawka, ubranie nie jest potrzebne, a te pieniądze można przeznaczyć np. na oszczędzanie na nowy rower, dodatkowe zajęcia sportowe lub inną rzecz, o której Twoja pociecha marzy, ale jest droga? Jeśli nie, to czas to zmienić i przy okazji wprowadzić kilka dodatkowych zasad, których regularne przestrzeganie przyniesie z czasem efekty.

Jak rozmawiać z dzieckiem o finansach?

Przede wszystkim powinniśmy być wiarygodni w tym, co mówimy i robimy. Nasze dziecko nie może widzieć sprzeczności. Mówiąc najprościej, jeśli sugerujemy, że powinno oszczędzać, to sami powinniśmy pokazać mu, jak to robimy. Wówczas będzie nam łatwiej rozmawiać i wskazywać przykład, który widzi na co dzień – będzie czuło się częścią „rodzinnej drużyny, która ma wspólny cel”.

Jeśli wiemy, że w szkole są organizowane warsztaty z edukacji finansowej, to postarajmy się – w miarę naszych możliwości – uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pytajmy o to, czego dziecko dowiedziało się i czy może podzielić się z nami tą wiedzą. Dzieci (w pewnym wieku) lubią czuć się bardziej dorosłe. Jeżeli w ten sposób będziemy dawać im do zrozumienia, że my również uczymy się od nich, to może to przynieść pozytywny skutek. Warto jednak pamiętać, że nauka odpowiedniego podejścia do finansów powinna odbywać się stopniowo. Systematyczność działań i dawkowanie wiedzy jest tu kluczem do sukcesu.

W przypadku, kiedy nie ma takich zajęć w szkole dobrze jest zapytać wychowawcę, czy istnieje możliwość zorganizowania tego typu lekcji. Nierzadko szkoły zachęcają do prowadzenia zajęć tematycznych przez rodziców, więc być może znajdzie się w klasie osoba, która ma w tym doświadczenie i będzie chciała podzielić się wiedzą.

Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi? (kieszkonkowe) 

Poza rozmową, obserwacją rodzica i aktywnościami w szkole od najmłodszych lat można wprowadzić proste zasady, które zbudują przekonanie, że dobrze jest mądrze zarządzać pieniędzmi. Pierwszym krokiem może być kieszonkowe. Jego wysokość powinna być dostosowana do wieku i potrzeb dziecka. Podczas rozmowy o możliwości otrzymania kieszonkowego warto jest wspomnieć, że jego cześć trzeba przeznaczyć na oszczędzanie na konkretny cel np. na wyjazd na obóz w wakacje.

Młodszym dzieciom lepiej jest dawać gotówkę, natomiast starszym przelewać pieniądze na konto, aby przy okazji uczyły się tego, z jakich narzędzi korzysta się przy zarządzaniu finansami.

Na rynku mamy dostępne:

  • karty prepaid, czyli karty przedpłacone: przy tym rodzaju karty nie musimy zakładać rachunku bankowego, a wpłacamy na tzw. rachunek techniczny;
  • karty dodatkowe, debatowe: dołączone do Twojego rachunku, którą można wyrobić od 13 roku życia. Zaletą takiej karty jest to, że rodzic sam określa limit środków, z których może korzystać posiadacz karty.

    >> WARTO PAMIĘTAĆ O TYM, ŻE... decyzję o tym, które rozwiązanie wybrać należy podjąć indywidualnie, dostosowując się do wieku, rozwoju emocjonalnego i wiedzy naszego dziecka.

Jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy? (skarbonka)

Metodą, która sprawdza się – zwłaszcza wśród małych dzieci – jest kupno skarbonki, do której nasza pociecha będzie wrzucać drobne lub np. otrzymane w prezencie od dziadków pieniądze.

Jeśli maluch wybierze sobie wzór skarbonki oraz zobaczy, że każdego miesiąca zapełnia się, a potem później będzie mógł stłuc ją młoteczkiem, to przez nastrój oczekiwania, zabawy z całą pewnością odbierze pierwszą lekcję oszczędzania. Wymiana drobnych na banknoty i zakup np. wymarzonej zabawki będzie dla niego super przygodą.

Jak wytłumaczyć dziecku pojęcie inwestowania pieniędzy?

Ten temat może wydawać się z pozoru trudny, jednak są również i na to sposoby. Dzieci przeważnie nie rozumieją, jaką wartość ma pieniądz oraz dlaczego rodzice często odmawiają finansowania zachcianek tłumacząc: wolę te pieniądze zainwestować w Twoją przyszłość. Każdy z nas kiedyś słyszał to stwierdzenie w dzieciństwie😊 i dopiero później rozumiał wagę tych słów. W przypadku tłumaczenia pojęcia inwestowanie można  – nawet na etapie przedszkola, czy pierwszych klas szkoły podstawowej – wprowadzić w życie kilka praktycznych zasad, które z czasem utrwalą się w świadomości pociechy:

  1. Współfinansuj zakupy dziecka, ale wyznaczaj wartościowe cele – większość dzieci interesuje się konkretnymi rzeczami, niektóre kochają zwierzęta, inne uwielbiają sport lub prace plastyczne. Jeżeli zauważasz, że Twoje dziecko chętniej wykonuje określone czynności, to zaproponuj, że dopłacisz określoną kwotę do rzeczy, którą chce. Córka lubi sport i namawia Cię na deskorolkę lub hula hop? Powiedz jej, że jeśli uzbiera np. połowę, to dopłacisz jej brakującą kwotę, ponieważ inwestuje w to, co jest dla nie ważne, a dzięki temu być może w przyszłości zostanie wybitnym sportowcem.
  2. Spędzaj wspólnie czas z dzieckiem przy grach planszowych, które uczą inwestowania – obecnie można znaleźć wiele gier przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku, które dotyczą finansów. Wbrew pozorom gra planszowa może być doskonałą alternatywą dla gier on-line pod warunkiem, że rodzice będą aktywnie zachęcać i grać regularnie z najmłodszymi członkami rodziny. Przy dużym tempie pracy, często brakuje nam przestrzeni na to, aby spędzać wspólnie czas, więc można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: wprowadzać dziecko w świat finansów oraz budować trwałe, rodzinne relacje.
  3. Rozwijaj pasje dziecka podczas zajęć dodatkowych, ale jeśli Twoje dziecko otrzymuje kieszonkowe, to wymagaj chociażby symbolicznego „dokładania się” na ten cel – ten sposób jest wartą rozważenia metodą w przypadku starszych dzieci i tłumaczy pojęcia inwestowania pieniędzy we własną przyszłość. Zasada jest prosta: chcesz trenować np. piłkę nożną - musisz przeznaczyć 20% kieszonkowego na opłacenie zajęć. Początkowo może to powodować sprzeciw nastolatka, ale chęć uczestniczenia w takich zajęciach z czasem przekona go, że to dobra decyzja – w dodatku jego własna.

Kiedy założyć dziecku pierwsze konto w banku?

Banki dają możliwość założenia konta, karty dla dziecka z kontrolą rodzicielską nawet od 7 roku życia. Trzeba jednak rozważyć, czy nasza pociecha jest gotowa na to oraz czy naprawdę tego potrzebuje. Warto wcześniej:

  • przez dłuższy czas obserwować, jak nasze dziecko radzi sobie z oszczędzaniem, wydawaniem i liczeniem pieniędzy;
  • przejrzeć ofertę z kilku banków i dopasować ją do naszych potrzeb.

>> WARTO PAMIĘTAĆ O TYM, ŻE... uczenie dzieci, czym są pieniądze oraz jak należy nimi gospodarować, to nie jest łatwe zadanie. Jednak wprowadzanie regularnych i dostosowanych do wieku zasad, czy aktywności związanych z finansami z całą pewnością w przyszłości zaprocentuje.

Sprawdź oferty spłaty w ratach na eultimo.pl

ZAŁÓŻ KONTO >>

about:blank

Zainteresują Cię również

Wybierz, jak chcesz się z nami dogadać

Rozmowa to pierwszy krok do znalezienia pomocy, dlatego zadzwoń, wyślij e-mail lub odezwij się do nas na czacie.

Zadzwoń do nas

Wolisz bardziej bezpośredni
kontakt? Zadzwoń i porozmawiaj
z naszym doradcą!

800 804 904 *  >> * bezpłatna infolinia
(również z tel. komórkowych)

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania sądowego, zadzwoń:

+ 48 71 358 16 38
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania egzekucyjnego, zadzwoń:

+ 48 71 323 47 90
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli chcesz się skontaktować w sprawie upadłości konsumenckiej, zadzwoń lub wyślij wiadomość:

+48 739 190 255 lub +48 451 060 478
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Wyślij wiadomość

Napisz e-mail do specjalisty na adres: obsluga_klienta@ultimo.pl lub skorzystaj z formularza.

FORMULARZ >>

Napisz do doradcy

Nasi konsultanci czekają
na Twoją wiadomość
od poniedziałku do piątku
w godz. 8:00 – 18:00.

ROZPOCZNIJ CZAT >>

Spłacaj dług przez internet

Dzięki wiarygodnemu portalowi
obsługi zadłużenia eUltimo możesz
szybko, bezpiecznie i wygodnie
spłacić dług.

eULTIMO >>
eUltimo – logotyp

Dogadajmy się
online:

Szybko, bezpiecznie
i wygodnie