SPŁACAJ DŁUG PRZEZ INTERNET  >>

lub skontaktuj się z nami

CZAT Z KONSULTANTEM >> FORMULARZ KONTAKTOWY >>

*Numer jest bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Kobieta i mężczyzna przed komputerem.

Jak skutecznie zbudować oszczędności?

Życie bywa nieprzewidywalne. Nawet, jeśli Twoja sytuacja finansowa jest obecnie w miarę stabilna, może się wydarzyć coś nieprzewidzianego, co nią zachwieje. Utrata pracy, poważna choroba czy wypadek losowy – na takie sytuacje warto być gotowym. W przeciwnym przypadku pojawia się zagrożenie utraty płynności finansowej i wpadnięcia w długi. Dlatego warto zadbać o to, aby w domowym budżecie znalazła się tzw. poduszka finansowa. Zobacz, czym jest oraz w jaki sposób zbudować oszczędności.

Poduszka finansowa, czyli co?

Poduszka finansowa to termin, którym określa się pieniądze odłożone na przysłowiową „czarną godzinę”. To suma, która pozwoli Tobie i Twoim bliskim przetrwać przez kilka miesięcy bez konieczności zapożyczania się czy zalegania z płatnościami w sytuacji, gdy pojawi się problem. Mając odpowiednią sumę oszczędności, zyskujesz szansę na spokojne rozwiązanie trudnych sytuacji – np. znalezienie nowej pracy czy spokojną rekonwalescencję po chorobie – bez strachu o wpadnięcie w długi i wiążące się z tym konsekwencje.

Ile trzeba odłożyć, aby spać spokojnie?

Odpowiedź jest prosta: im większa poduszka finansowa, tym lepiej. Jednak absolutne minimum, do którego spełnienia powinieneś dążyć to kwota, która wystarczy na „przetrwanie” – tj. uregulowanie kosztów stałych życia (czynsz, opłaty za media, zakup przyjmowanych leków itp., jedzenia, chemii gospodarczej) przez okres ok. 6 miesięcy. Warto więc zaobserwować, ile orientacyjnie wynosi minimalny budżet Twojego gospodarstwa domowego na przestrzeni miesiąca i pomnożyć tę kwotę przez sześć.

Jak zacząć budować oszczędności?

Zbudowanie poduszki finansowej to poważne wyzwanie i projekt, którego nie zrealizujesz w ciągu kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy. Kluczem do sukcesu jest regularne odkładanie pieniędzy – tak, aby krok po kroku budować dodatkowy kapitał na „czarną godzinę”. Od czego zacząć?

  1. Przelicz dokładnie, ile wynoszą wydatki Twoje i całej rodziny w ciągu miesiąca. Rozpisz, na co przeznaczasz pieniądze i ile zostaje po 30 dniach. Dzięki temu zyskasz przejrzystą informację na temat tego, jak rozchodzą się dochody gospodarstwa domowego.
  2. Spójrz obiektywnie na listę wydatków i zastanów się, które można by ograniczyć. Czasami niepozorne drobiazgi mogą powodować duże „przecieki” w budżecie. Przykład? Codzienne picie kawy na mieście, kupowanie drugiego śniadania w pracy zamiast zrobienie go samodzielnie, opłacanie abonamentów za serwisy z filmami, z których i tak nie korzystasz. Te niewielkie sumy mogą utworzyć całkiem okrągłą kwotę, którą mógłbyś odłożyć.
  3. Zaplanuj regularne oszczędzanie – np. ustaw stały, comiesięczny przelew na konto oszczędnościowe. Nawet jeśli będzie to bardzo niewielka suma, z czasem wzrośnie tak, że pozytywnie Cię zaskoczy.
  4. Zaplanuj również wydatki na przyjemności – w oszczędzaniu nie chodzi o to, aby odmawiać sobie każdej, nawet najmniejszej przyjemności, ale aby kontrolować to, na co idą pieniądze. Wyznacz więc sobie konkretny budżet na takie drobne wydatki – np. wyjście do kina czy baru, ale przestrzegaj wyznaczonego limitu.
  5. Na koniec każdego miesiąca sprawdź, jaka jest różnica między przychodami na Twoje konto a wydatkami. Nadwyżkę odłóż na konto oszczędnościowe.

Możesz również poszukać dodatkowych źródeł dochodów, które pozwolą Ci zwiększyć oszczędności.

Dzięki konsekwentnemu działaniu i bardziej świadomemu zarządzaniu pieniędzmi krok po kroku zbudujesz poduszkę finansową, która uratuje Cię przed koniecznością zaciągania długów. Spróbuj i przekonaj się, że to prostsze niż się wydaje!

about:blank

Zainteresują Cię również

Wybierz, jak chcesz się z nami dogadać

Rozmowa to pierwszy krok do znalezienia pomocy, dlatego zadzwoń, wyślij e-mail lub odezwij się do nas na czacie.

Zadzwoń do nas

Wolisz bardziej bezpośredni
kontakt? Zadzwoń i porozmawiaj
z naszym doradcą!

800 804 904 *  >> * bezpłatna infolinia
(również z tel. komórkowych)

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania sądowego, zadzwoń:

+ 48 71 358 16 38
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania egzekucyjnego, zadzwoń:

+ 48 71 323 47 90
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli chcesz się skontaktować w sprawie upadłości konsumenckiej, zadzwoń lub wyślij wiadomość:

+48 739 190 255 lub +48 451 060 478
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Wyślij wiadomość

Napisz e-mail do specjalisty na adres: obsluga_klienta@ultimo.pl lub skorzystaj z formularza.

FORMULARZ >>

Napisz do doradcy

Nasi konsultanci czekają
na Twoją wiadomość
od poniedziałku do piątku
w godz. 8:00 – 18:00.

ROZPOCZNIJ CZAT >>

Spłacaj dług przez internet

Dzięki wiarygodnemu portalowi
obsługi zadłużenia eUltimo możesz
szybko, bezpiecznie i wygodnie
spłacić dług.

eULTIMO >>
eUltimo – logotyp

Dogadajmy się
online:

Szybko, bezpiecznie
i wygodnie