Sposób, w jaki komornik podejmuje egzekucję, jest zgodnie z prawem wskazywany przez wierzyciela. Oznacza to, że ten drugi może zlecić urzędnikowi właśnie egzekucję z nieruchomości. Narzędzie to wykorzystuje się najczęściej, gdy roszczenia nie można zaspokoić, przykładowo poprzez zajęcie konta osoby zadłużonej, jego wynagrodzenia czy świadczenia emerytalnego oraz majątku ruchomego.
Gdy komornik zdecyduje się podjąć egzekucję z nieruchomości:
- wysyła do dłużnika wezwanie do uregulowania długu w ciągu 14 dni pod rygorem rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego– tym samym dokonuje zajęcia komorniczego nieruchomości
- jeśli osoba zadłużona nie spełni roszczenia, komornik zleca wykonanie opisu i oszacowanie wartości nieruchomości
- w kolejnym kroku nieruchomość może zostać wystawiona na licytację i być sprzedana.
Warto podkreślić, że egzekucję z nieruchomości może prowadzić tylko komornik przypisany terytorialnie do jej adresu.
Egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej – zasady
Egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej również jest możliwa, i to zarówno, kiedy nieruchomość stanowi współwłasność małżeńską, jak i gdy po prostu należy do kilku właścicieli. W praktyce:- w przypadku nieruchomości pozostającej współwłasnością małżeńską wierzyciel może wystąpić do sądu o rozszerzenie klauzuli wykonalności na współmałżonka osoby zadłużonej
- w przypadku nieruchomości z kilkoma właścicielami (np. domu, który został odziedziczony przez troje dzieci) egzekucja komornicza jest prowadzona w stosunku do tej części, która przypada na osobę zadłużoną.
Co zrobić, aby uniknąć egzekucji z nieruchomości wspólnej? Najlepiej – porozumieć się z wierzycielem, jeszcze zanim postępowanie trafi na drogę sądową, a potem do komornika. W ULTIMO możesz skontaktować się z doradcą telefonicznie lub przez Internet i spłacić swoje zobowiązania w niskich, bezpiecznych ratach.