W jakich sytuacjach można spodziewać się egzekucji z rachunku bankowego?

Problemy z zadłużeniem dotykają wielu z nas. Jeśli i Ty się z nimi zmagasz, być może w Twojej głowie pojawiły się różne czarne scenariusze – m.in. taki, w którym komornik zajmuje pieniądze na Twoim koncie bankowym, a Twoja rodzina nie ma z czego żyć. Spokojnie. To prawda, że egzekucja z rachunku bankowego jest jednym z narzędzi, które może zastosować komornik podczas windykacji długów. Jednak by w ogóle doszło do interwencji komorniczej, sprawa długu musi trafić do sądu. A temu możesz łatwo zapobiec.

Najprościej jest dogadać się z wierzycielem – po ludzku, bez obaw o zajęcie konta i dodatkowych kosztów związanych z postępowaniem sądowym oraz komorniczym. Jak to zrobić? W ULTIMO możesz nawiązać kontakt z doradcą m.in. online i telefonicznie. Z nami bez problemu podpiszesz ugodę, rozkładając swoje zadłużenie na niewielkie, łatwe do spłacenia raty. Dzięki temu będziesz spać spokojnie, nie obawiając się, że pieniądze znikną z Twojego konta z dnia na dzień.

Pamiętaj, że komornik:

  • ma prawo prowadzić windykację zarówno z rachunków rozliczeniowych, oszczędnościowych (także w SKOK-ach), jak i lokat – w tym tych, które należą np. do Ciebie i innej osoby, przejmując tę część środków, która zgodnie z umową bankową należy do dłużnika,
  • może prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego małżonków, jednak współmałżonek dłużnika ma prawo odwołać się, udowadniając, że środki na koncie są jedynie jego własnością osobistą.

Egzekucji nie podlegają za to:

  • wynagrodzenie za pracę, z tytułu którego komornik podjął już egzekucję (zostało przelane na konto pracownika uszczuplone o kwotę przekazaną na rzecz spłacenia długu przez pracodawcę) – należy u komornika złożyć odpowiedni wniosek,
  • świadczenia m.in. z tytułu: alimentów czy rent o charakterze alimentacyjnym – do wysokości średniego wynagrodzenia ogłoszonej przez GUS.

Kwota wolna od zajęcia – po zmianie przepisów, która miała miejsce we wrześniu 2016 roku, wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie, stan na sierpień 2017 r, jest to kwota 1387,50 zł) za każdy miesiąc, który jest objęty egzekucją.

Jeśli zmagasz się z długiem, a obawa o egzekucję z rachunku bankowego spędza Ci sen z powiek, nie czekaj i jak najszybciej skontaktuj się z ULTIMO. Pomożemy Ci krok po kroku spłacić nawet największe zadłużenie – tak, byś nie stracił gruntu pod nogami.

 

Wróć