Jak zoptymalizować domowy budżet?

Nagła utrata pracy, choroba, śmierć członka rodziny – nie wszystko w życiu da się przewidzieć. Często to właśnie nieoczekiwane zdarzenia losowe przyczyniają się do powstania zadłużenia. Są jednak rzeczy, na które masz wpływ takie, jak zarządzanie domowym budżetem. W jaki sposób go zoptymalizować? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Optymalizacja domowego budżetu, choć może Ci się wydawać niemożliwa do wykonania, w rzeczywistości sprowadza się do trzymania się kilku prostych reguł. Kiedy wprowadzisz je w życie, szybko zauważysz zmianę.

 

Oblicz, ile zarabiasz i wydajesz

Aby optymalizacja domowego budżetu była w ogóle możliwa, musisz wiedzieć, ile pieniędzy masz i ile wydajesz. Zacznij zatem od podliczenia:

 • wszystkich wpływów do domowego budżetu: wypłat członków rodziny, zasiłków, świadczeń emerytalno-rentowych, przychodów z dodatkowych zleceń itp.;
 • wydatków, które ponosisz każdego miesiąca.

Zebranie w całość przychodów jest bardzo proste. A co z wydatkami?

 • Określ koszty stałe, które pojawiają się co miesiąc: m.in. czynsz, opłaty za media (prąd, gaz, Internet, telewizję, telefon), płacone alimenty, raty z tytułu kredytów.
 • Policz, ile wydajesz na „życie”. Zbieraj przez cały miesiąc rachunki za zakupy spożywczo-gospodarcze, a także odzieżowe i kosmetyczne. Przelicz także, ile wydajesz na dojazdy do pracy/szkoły.
 • Określ, jaką kwotę przeznaczasz na „małe przyjemności” np. wyjścia do kina, kawiarni, jedzenie na mieście.

Czy bilans wydatków i strat wychodzi na zero? A może jesteś lekko „nad kreską” i możesz coś zaoszczędzić? To najkorzystniejsza sytuacja i należy do niej dążyć. Dzięki temu zbudujesz „poduszkę finansową”, która pomoże Ci, gdy Twoją rodzinę dotknie zdarzenie losowe wymagające dodatkowych kosztów.

 

Kupuj rozsądnie

Nieprzemyślane decyzje zakupowe to prosty sposób na problemy z domowym budżetem. Wiele z nich podejmujemy nieświadomie, zwłaszcza gdy chodzi o niewielkie kwoty. Przeanalizuj swoje rachunki z ostatnich 30 dni (lub zacznij je od dziś zbierać i dokonaj tej kalkulacji za miesiąc) i zastanów się, czy:

 • nie lepiej ograniczyć liczbę wizyt w kawiarni na rzecz przygotowania domowej kawy;
 • rzeczywiście korzystasz ze wszystkich wykupionych usług abonamentowych, za które opłata ściąga się automatycznie (chodzi np. o serwisy z filmami i serialami czy książkami).

Przyjemności należą się każdemu z nas, ale warto wybierać te, które naprawdę dostarczają radości, i poczekać z nimi do końca miesiąca – tak, aby nie przekroczyły one Twoich możliwości finansowych.

Pamiętaj również, aby:

 • w miarę możliwości płacić częściej gotówką niż kartą – da Ci to większą kontrolę nad wydatkami;
 • porównywać ceny w sklepach i starać się wybierać najkorzystniejsze finansowo rozwiązania;
 • inwestować w energooszczędny sprzęt  np. jeśli planujesz zakup nowej pralki czy lodówki, wybierz tę o klasie efektywności energetycznej A+ lub A++, co pozwoli Ci zmniejszyć zużycie prądu;
 • przed wizytą w supermarkecie spisywać listę zakupów tak, aby kupić wyłącznie produkty, które są Ci naprawdę potrzebne.

 

Unikaj zobowiązań, które przekraczają Twoje możliwości finansowe

Potrzebujesz kredytu lub chcesz kupić sprzęt na raty? Jeżeli warunki pożyczki są korzystne (np. ze względu na raty nieobarczone oprocentowaniem), Twój budżet domowy nie powinien na tym ucierpieć (oczywiście pod warunkiem, że na pewno stać Cię na spłatę). Mierz siły na zamiary i zanim pochopnie podpiszesz umowę, upewnij się, że w Twoim domowym budżecie każdego miesiąca znajdą się środki na zapłatę rat, a ich regulowanie nie obciąży Cię zbyt mocno.

 

Pilnuj terminów płatności

To istotne zarówno gdy chodzi o comiesięczne rachunki za czynsz czy media, jak i o raty z tytułu zaciągniętych zobowiązań. Zapłata po terminie będzie się wiązała z naliczeniem przez wierzycieli odsetek za opóźnienie. Choć ich wysokość może się wydać niewielka, w ogólnym rozrachunku również obciąży Twój budżet.

Niewielkie zmiany to duże oszczędności i najprostsza droga do wyjścia na finansową prostą. Pamiętaj, że optymalizacja domowego budżetu jest szczególnie ważna, jeżeli zmagasz się z zadłużeniem. Więcej na temat sposób na radzenie sobie codziennymi wydatkami możesz przeczytać w Abecadle Domowego Budżetu dostępnym na naszej stronie.

 

 

Wróć