Poduszka finansowa – co to jest?

Życie może zaskoczyć, i to niejeden raz. Czasem bywa, że w okamgnieniu pogarsza się Twoja sytuacja finansowa. Niespodziewany remont? Nagła utrata pracy? Ciężka choroba? Nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć. Możesz jednak zabezpieczyć się na wypadek nadprogramowych wydatków – tak, aby móc je ponieść bez ryzyka popadania w długi. Aby to zrobić, potrzebna Ci poduszka finansowa.

 

Czym jest poduszka finansowa? To zaplecze finansowe, które pozwoli Ci „przetrwać” w sytuacji kryzysowej - przez co najmniej kilka miesięcy - bez konieczności zaciągania kredytów. Mówiąc najprościej: chodzi o oszczędności w takiej kwocie, dzięki której przetrwasz, jeśli np.:

  • zostaniesz przejściowo pozbawiony dochodów – bo np. utracisz pracę lub nie będziesz mógł tymczasowo wykonywać zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • pojawi się nagły, większy wydatek, który będziesz musiał ponieść – chodzi np. o koszty leczenia czy naprawy awarii w domu.

 

Dlaczego warto zbudować poduszkę finansową?

 

Przede wszystkim dlatego, że dzięki niej będziesz spać spokojnie, bez obawy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Życiu będzie Cię trudniej zaskoczyć.

Po drugie zaś, ponieważ to najlepsze zabezpieczenie przed wpadnięciem w spiralę długów. Pamiętaj, że często nawet jeden, niewielki kredyt może prowadzić do poważnych problemów – właśnie wówczas, gdy niespodziewanie utracisz płynność finansową.

 

Jak zbudować poduszkę finansową?

 

Zgromadzenie oszczędności, które pomogą Tobie i Twoim bliskim „przetrwać” przez 3-6 miesięcy, nie jest zadaniem możliwym do zrealizowania w kilka tygodni czy miesięcy. Nastaw się na długofalowe oszczędzanie – to dzięki niemu krok po kroku zabezpieczysz domowe finanse.

Zacznij od:

  • dokładnego określenia, ile zarabiasz oraz ile wydajesz – weź pod uwagę wszystkie przychody, a także wszystkie wydatki (nie tylko stałe, np. czynsz czy paliwo, ale i okazjonalne – np. na rozrywkę, wyjazdy itp.);
  • sprawdzenia, czy wszystkie środki, które wpływają na Twoje konto, znikają z niego do kolejnej wypłaty – jeśli masz choć lekką nadwyżkę, to dobra wiadomość;
  • szczerej odpowiedzi na pytanie, czy wydatków nie można nieco zoptymalizować – czasem kilka drobnych zmian pozwala zaoszczędzić spore sumy każdego miesiąca – może np. masz abonament w serwisie VOD, z którego nie korzystasz, albo kilka razy w tygodniu kupujesz kawę w kawiarni? A może zbyt dużo wydajesz na kosmetyki, ubrania czy inne akcesoria, których w rzeczywistości nie potrzebujesz;
  • ustalenia priorytetów – określ, które wydatki są kluczowe i konieczne (to np. wszelkie ciążące na Tobie opłaty, w raty czy koszty eksploatacji mieszkania i samochodu), a które… możesz sobie odpuścić.

Jest wysoce prawdopodobne, że jeśli w świadomy sposób podejdziesz do zarządzania domowym budżetem, uda Ci się sporo zaoszczędzić.

Co dalej? Środki, które przeznaczysz na „poduszkę finansową” przelewaj na inne konto – niż to, z którego korzystasz na co dzień, do którego masz nieograniczony dostęp. Wystarczy, że przeniesiesz je na konto oszczędnościowe, aby mniej kusiło sięgnięcie po nie. Z czasem możesz pomyśleć również o inwestowaniu tych środków tak, aby zaczęły same na siebie pracować.

I na koniec najważniejsze: zanim zaczniesz myśleć o budowaniu poduszki finansowej, pozbądź się spoczywającego na Tobie zadłużenia. Zrobisz to w wygodny i bezpieczny sposób, podpisując ugodę z Ultimo i dopasowując harmonogram spłaty do swoich możliwości finansowych.

 

 

Wróć