Skup długów - jak się odbywa, ile trwa i dla kogo jest przeznaczony?

Sprzedawanie wierzytelności jest coraz częściej stosowanym przez wierzycieli rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ to prosty sposób na odzyskanie pieniędzy szybciej niż od dłużnika. Jak wygląda skup długów i kto może skorzystać z możliwości, które oferuje giełda długów?

Miejscem, które umożliwia skup długów jest np. Market Długów prowadzony przez ULTIMO. To swoista giełda, na której osoby zainteresowane inwestycją w długi mogą zakupić wierzytelności, przejmując na siebie kontakt z dłużnikiem. Po co to robić? Intencją kupującego jest zysk finansowy. Osiąga go, ponieważ wierzytelność kupuje najczęściej poniżej jej wartości, a od dnia zakupu może naliczać własne odsetki. Dlatego też zainteresowanie skupem długów wzrasta i staje się alternatywną formą inwestowania.

Dla kogo przeznaczony jest skup długów?

Długi kupić może zarówno osoba prywatna, jak i firma czy instytucja – jednym słowem każdy, kto dysponuje sumą pieniędzy, która pozwoli na przejęcie wierzytelności. Sprzedającym wierzytelność może być zarówno tzw. wierzyciel pierwotny, a więc ten, u którego dłużnik zaciągnął zobowiązanie lub obecny właściciel zadłużenia. Sprzedaż wierzytelności może więc oferować również bezpośrednio firma windykacyjna.

Jeśli jesteś dłużnikiem i chcesz uniknąć wystawienia Twojej wierzytelności na sprzedaż (z podaniem Twoich danych oraz kwoty zadłużenia do wiadomości publicznej):

  • spłacaj regularnie swoje zobowiązania,

  • gdy dojdzie do przedawnienia – nie zwlekaj: skontaktuj się z wierzycielem lub prowadzącą sprawę firmy windykacyjną i dogadaj się co do nowych warunków spłaty, a następnie ich przestrzegaj.

Wtedy wierzyciel nie będzie miał powodu, by sprzedać Twoje zadłużenie podmiotowi trzeciemu.

 

 

Wróć