Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty?

Masz zobowiązanie, z którego spłatą sobie nie radzisz? Spoczywa na tobie dług, którego nie jesteś w stanie spłacić jednorazowo? Jednym ze sposobów na wyjście z sytuacji jest wniosek o rozłożenie długu na raty. Sprawdź, jak go napisać i czy zawsze trzeba go składać pisemnie.

Najczęściej wyjście z tej trudnej sytuacji za jednym zamachem jest niemożliwe, zwłaszcza gdy zobowiązanie sięga wielu tysięcy złotych. Można jednak pozbyć się go stopniowo. Pierwszym krokiem może być wniosek o rozłożenie długu na raty. Spłacanie go np. po kilkadziesiąt złotych, pozwoli polubownie rozwiązać problem i uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z ewentualnym postępowaniem sądowym i komorniczym.

 

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty? Jeżeli chcesz go złożyć pisemnie:


  • zaadresuj swoje pismo do wierzyciela lub firmy windykacyjnej, jeśli to ona obsługuje już twoje zobowiązanie;
  • podaj w nim pełną informację o długu: swoje dane jako dłużnika (potrzebny może być nr PESEL, imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania), a także dane związane z wierzytelnością – np. numer sprawy, który znajdziesz w piśmie od Ultimo;
  • zawnioskuj o rozłożenie długu na raty, najlepiej wskazując, jaką kwotę możesz co miesiąc płacić na rzecz zobowiązania;
  • podaj przyczyny swojej sytuacji – wyjaśnij, w jaki sposób powstało zadłużenie;
  • wyślij tak przygotowane i podpisane pismo drogą pocztową, najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (zachowaj jego kopię – może ci się przydać);
  • oczekuj na odpowiedź. Pamiętaj, że wierzyciel lub firma windykacyjna mogą przystać na twoją propozycję lub zaproponować ugodę na innych warunkach.Jeśli jesteś klientem Ultimo możesz pobrać wniosek o rozłożenie długu na raty klikając tutaj. Możesz także skontaktować się z doradcą Ultimo lub - w prosty sposób - zarejestrować się na portalu obsługi zadłużenia eUltimo, na którym możesz między innymi sprawdzić, czy została przygotowana dla Ciebie dedykowana oferta.

 

Jeśli chcesz zawrzeć korzystną dla siebie ugodę, możesz się skontaktować z nami na wiele sposobów:


  • Porozmawiaj z doradcą telefonicznie – przedstaw mu swój problem i poinformuj o obecnych dochodach oraz wydatkach. Nasz doradca przeanalizuje twoje możliwości finansowe i zaproponuje rozsądne warunki spłaty, nawet w ratach wynoszących zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jeżeli wyrazisz na nie zgodę, możesz podpisać ugodę i spłacać zobowiązanie w nieuciążliwy dla siebie sposób.
  • Skorzystaj z portalu obsługi zadłużenia eUltimo – tutaj ugodę zawrzesz w kilka minut on-line, dopasowując wysokość raty do swoich możliwości, będziesz mógł na bieżąco kontrolować stan swojego zadłużenia, opłacać ratę oraz korzystać z dedykowanych ofert - niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera stacjonarnego, laptopa, czy telefonu komórkowego. Wygodnie, bezpiecznie i dyskretnie!Udało ci się rozłożyć zobowiązanie na raty? Teraz pozostaje ci więc tylko jedna rzecz do zrobienia: spłać je krok po kroku, zgodnie z nowym, zaakceptowanym przez siebie harmonogramem.

 

 

Wróć