Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty?

Masz zobowiązanie, z którego spłatą sobie nie radzisz? Spoczywa na tobie dług, którego nie jesteś w stanie spłacić jednorazowo? Jednym ze sposobów na wyjście z sytuacji jest wniosek o rozłożenie długu na raty. Sprawdź, jak go napisać i czy zawsze trzeba go składać pisemnie.

Najczęściej wyjście z nich za jednym zamachem jest niemożliwe, zwłaszcza gdy zobowiązanie sięga wielu tysięcy złotych. Można jednak pozbyć się go stopniowo. Pierwszym krokiem może być wniosek o rozłożenie długu na raty. Spłacanie go np. po kilkadziesiąt złotych, pozwoli polubownie rozwiązać problem i uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z ewentualnym postępowaniem sądowym i komorniczym.

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty? Jeżeli chcesz go złożyć pisemnie:


  • zaadresuj swoje pismo do wierzyciela lub firmy windykacyjnej, jeśli to ona obsługuje już twoje zobowiązanie
  • podaj w nim pełną informację o długu: swoje dane jako dłużnika (potrzebny może być nr PESEL, imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania), a także dane związane z wierzytelnością – np. numer sprawy, który znajdziesz w piśmie od ULTIMO
  • zawnioskuj o rozłożenie długu na raty, najlepiej wskazując, jaką kwotę możesz co miesiąc płacić na rzecz zobowiązania
  • podaj przyczyny swojej sytuacji – wyjaśnij, w jaki sposób powstało zadłużenie
  • wyślij tak przygotowane i podpisane pismo drogą pocztową, najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (zachowaj jego kopię – może ci się przydać)
  • oczekuj na odpowiedź. Pamiętaj, że wierzyciel lub firma windykacyjna mogą przystać na twoją propozycję lub zaproponować ugodę na innych warunkach.


Jeśli jesteś klientem ULTIMO możesz pobrać wniosek  o rozłożenie długu na raty klikając tutaj, lub  skontaktuj się z doradcą ULTIMO

Jeśli chcesz zawrzeć korzystną dla siebie ugodę, możesz się skontaktować z nami na wiele sposobów:


  • Porozmawiaj z doradcą telefonicznie – przedstaw mu swój problem i poinformuj o obecnych dochodach i wydatkach. Nasz doradca przeanalizuje twoje możliwości finansowe i zaproponuje rozsądne warunki spłaty, nawet w ratach wynoszących zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jeżeli wyrazisz na nie zgodę, możesz podpisać ugodę i spłacać zobowiązanie w nieuciążliwy dla siebie sposób.
  • Skorzystaj z platformy online.ultimo.pl – tutaj ugodę zawrzesz w kilka minut online, dopasowując wysokość raty do swoich możliwości.Udało ci się rozłożyć zobowiązanie na raty? Teraz pozostaje ci więc tylko jedna rzecz do zrobienia: spłać je krok po kroku, zgodnie z nowym, zaakceptowanym przez siebie harmonogramem.

 

Wróć