Zawieranie umów finansowych - dobre praktyki

Bierzesz pożyczkę w banku? Kupujesz sprzęt na raty? A może zdecydowałeś się na abonament telefoniczny lub internetowy? To tylko kilka z wielu sytuacji, w których zawierasz umowę finansową. Jej zapisy są dla Ciebie wiążące, a niedotrzymanie warunków porozumienia może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zobacz, co zrobić, aby ich uniknąć.

 

Wizyta w banku, firmie pożyczkowej czy u operatora komórkowego wiąże się zazwyczaj z podpisaniem pliku dokumentów. Drobny druk, terminy, których nie rozumiesz, a do tego presja czasu… to wszystko może sprawić, że podejmiesz niefortunną dla siebie decyzję. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci tego uniknąć.

 

1. Podejmuj współpracę ze sprawdzonymi partnerami

Umowy finansowe podpisuj z firmami, którym możesz zaufać. Sprawdź np.:
  • jej doświadczenie na rynku – to szczególnie istotne, gdy podpisujesz umowę pożyczkową;
  • rozpoznawalność marki – firmy, które działają od lat i cieszą się dobrą opinią, są z reguły znacznie bardziej wiarygodnymi partnerami;
  • jej przynależność do organizacji branżowych.

 

2. Czytaj dokładnie dokumenty, które podpisujesz

Tak, to nierzadko spore wyzwanie – zwłaszcza jeśli do podpisania masz kilkunastostronicową umowę. Pamiętaj jednak, że pośpiech jest złym doradcą, szczególnie gdy podpisujesz zobowiązanie na wiele lat. Szczególnie wnikliwie przyjrzyj się:

  • warunkom finansowym współpracy – jeśli np. zawierasz umowę kredytową, upewnij się, że otrzymałeś przejrzystą informację o prowizji, oprocentowaniu oraz innych kosztach związanych z udzieleniem pożyczki;
  • zasadom odstąpienia od umowy – zwłaszcza przy umowach na czas określony, ponieważ ich wcześniejsze zerwanie może się wiązać z nałożeniem przez wierzyciela dodatkowej kary umownej (to zapis, który często znajduje się w umowach z operatorami telefonii komórkowej);
  • warunkom przedłużenia umowy – czy następuje ono automatycznie;
  • wszelkim „wykluczeniom”, a więc sytuacjom, w których warunki nie obowiązują.

Możesz poprosić o przekazanie kopii umowy, zabrać ją do domu i przeczytać na spokojnie lub skonsultować ze specjalistą. Czasem warto to zrobić, nawet za cenę zainwestowania większej ilości czasu w cały proces.

 

3. Zadawaj pytania

Jeśli w trakcie lektury umowy napotkasz pojęcie, którego nie rozumiesz lub zapis, który jest dla Ciebie niejasny – bez wahania poproś o jego wyjaśnienie. Doradca w banku, firmie pożyczkowej czy punkcie obsługi jest zobowiązany do udzielenia Ci dokładniejszych informacji – tak, abyś decyzję finansową podjął w pełni świadomie.

 

4. Sprawdź dokładnie dane osobowe

To bardzo istotne w kontekście wartości prawnej sporządzanego dokumentu. Wszelkie pomyłki, literówki i niedopatrzenia mogą być źródłem problemów – np. wówczas, gdy konieczne będzie dochodzenie swoich racji przed sądem. Upewnij się więc, że w umowie Twoje dane zostały zapisane w pełni poprawnie.

 

5. Zadbaj o bezpieczne przechowywanie umów finansowych

To ważne dokumenty, których nie powinieneś tracić z oczu. Umieść je w oddzielnych teczkach, w segregatorze lub w innym miejscu – tak, abyś w razie potrzeby mógł łatwo odnaleźć potrzebną umowę. Nigdy nie wiesz, kiedy może Ci się przydać.

Świadome podpisywanie umów finansowych to Twoja inwestycja w przyszłość. Nie podejmuj więc decyzji pochopnie i bez dokładnego przeanalizowania zapisów, pod którymi ma znaleźć się Twój podpis. Działaj rozsądnie i na spokojnie. Tak unikniesz wielu niepotrzebnych problemów.

 

 

Wróć