Webinary rozwijające wiedzę i kompetencje naszych Pracowników na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Ultimo. Tym razem zaprosiliśmy Michała Ołowskiego z NASK, aby opowiedział o możliwościach i zagrożeniach wiążących się z technologią deepfake, która od dłuższego czasu jest przedmiotem licznych dyskusji.
Technologia wykorzystywana przy deepfake może ułatwiać życie np. posługiwanie się głosem przez osoby niepełnosprawne, ale niesie ze sobą także wiele realnych zagrożeń. Według szacunków tylko 30% społeczeństw ma świadomość, że deepfake może służyć do oszustw i manipulacji. Filmy viralowe wykorzystujące tę technologię rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych i ciężko jest nam odróżnić, czy prezentowana tam treść jest prawdziwa. Używanie sztucznie wygenerowanego głosu podczas rozmowy telefonicznej może prowadzić do wyłudzeń, zwłaszcza wśród starszych osób.
Na szczęście coraz więcej ekspertów pracujących nad rozwojem tej technologii edukuje innych. Jedną z takich osób jest właśnie Michał Ołowski z NASK – państwowego instytutu badawczego, zajmującego się poszukiwaniem i wdrażaniem rozwiązań, które służą rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Ekspert pokazał nam, jak rozpoznać tę technologię i skupił się przede wszystkim na takich zagadnieniach jak:
- analiza obrazów deepfake – które nadal wyglądają dość sztucznie i jesteśmy w stanie stwierdzić, że są przetworzone;
- kontakt telefoniczny ze sztucznie wygenerowanym głosem – pokazał nam przykłady takich rozmów i poradził, aby jak najszybciej się rozłączyć i oddzwonić do tej osoby, aby zweryfikować, czy rzeczywiście z nami rozmawiała;
- podkreślił wagę weryfikacji źródeł pochodzenia np. materiału video – powinniśmy zawsze je weryfikować, a jeśli nie ma takiej możliwości lub źródło jest podejrzane, to nie powinniśmy udostępniać dalej treści.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było powodem do inspirujących rozmów. Już wkrótce nasi Pracownicy będą mieli okazję uczestniczyć w kolejnym webinarze, który zakończy 2023 rok i trzeci cykl For UPeople.