Sprzedaż długów – na czym polega i jakie są jej zasady?
Zastanawiasz się, jakie zasady obowiązują przy sprzedaży długów? Co to oznacza, że dług został sprzedany? Poniżej w jasny sposób wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Oto najważniejsze rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, gdy dotyczy Cię sprzedaż długów.
- Wierzytelność może zostać sprzedana przez jej właściciela na każdym etapie – zarówno, gdy termin jej spłaty nie został przez dłużnika przekroczony, jak i kiedy powstał już dług, a wierzytelność jest na etapie windykacji (polubownej czy też sądowej).
- W momencie sprzedania wierzytelności jej dotychczasowy i nowy właściciel podpisują stosowną umowę, na mocy której następuje cesja wierzytelności na kupującego. Oznacza to, że np. bank, w którym wziąłeś kredyt, nie może dłużej upominać się o jego spłatę, a roszczenia przejmuje podmiot, który kupił ten dług.
- Sprzedaż długów daje nowemu wierzycielowi te same prawa wobec dłużnika – np. możliwość monitorowania spłaty, monitowanie w przypadku opóźnienia w płatności kolejnych rat czy windykowanie długu, tak na drodze polubownej, jak i sądowej.
- Podmiot, który wykupił dług może go również ponownie odsprzedać.
Dowiedz się więcej na temat Na czym polega cesja wierzytelności
Sprzedaż długów i co dalej?
Jeżeli Twój dług trafił do obsługi firmy windykacyjnej takiej jak Ultimo, to nie musisz się obawiać. Jest to Twoja szansa na spłatę zobowiązania finansowego – w ratach, które nie obciążają Twojego domowego budżetu. To również możliwość bezstresowej i bezpiecznej spłaty za pośrednictwem portalu obsługi zadłużenia eUltimo (nie tylko z komputera stacjonarnego czy laptopa, ale również telefonu komórkowego). Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc!