Tworzenie poduszki finansowej
Życie może zaskoczyć, niestety często negatywnie. Czasem bywa, że w okamgnieniu pogarsza się Twoja sytuacja finansowa. Niespodziewany remont? Nagła utrata pracy? Ciężka choroba? Nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć. Możesz jednak zabezpieczyć się na wypadek nadprogramowych wydatków – tak, aby móc je ponieść bez ryzyka popadania w długi. Aby to zrobić, potrzebna Ci poduszka finansowa.
Czym jest poduszka finansowa? To zaplecze finansowe, które pozwoli Ci „przetrwać” w sytuacji kryzysowej – przez co najmniej kilka miesięcy – bez konieczności zaciągania kredytów. Mówiąc najprościej: chodzi o oszczędności w takiej kwocie, dzięki której przetrwasz, jeśli np.:
- zostaniesz przejściowo pozbawiony dochodów – bo np. utracisz pracę lub nie będziesz mógł tymczasowo wykonywać zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
- pojawi się nagły, większy wydatek, który będziesz musiał ponieść – chodzi np. o koszty leczenia czy naprawy awarii w domu.
Dlaczego warto zbudować poduszkę finansową?
Przede wszystkim dlatego, że dzięki niej będziesz spać spokojnie, bez obawy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Życiu będzie Cię trudniej zaskoczyć.
Po drugie zaś, ponieważ poduszka finansowa to najlepsze zabezpieczenie przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Pamiętaj, że często nawet jeden, niewielki kredyt może prowadzić do poważnych problemów – właśnie wówczas, gdy niespodziewanie utracisz płynność finansową.
Jak zbudować poduszkę finansową?
Zgromadzenie oszczędności, które pomogą Tobie i Twoim bliskim „przetrwać” przez 3-6 miesięcy, nie jest zadaniem możliwym do zrealizowania w kilka tygodni czy miesięcy. Nastaw się na długofalowe oszczędzanie – to dzięki niemu krok po kroku zabezpieczysz domowe finanse.
Zacznij od:
- dokładnego określenia, ile zarabiasz oraz ile wydajesz – weź pod uwagę wszystkie przychody, a także wszystkie wydatki (nie tylko stałe, np. czynsz czy paliwo, ale i okazjonalne – np. na rozrywkę, wyjazdy itp.);
- sprawdzenia, czy wszystkie środki, które wpływają na Twoje konto, znikają z niego do kolejnej wypłaty – jeśli masz choć lekką nadwyżkę, to dobra wiadomość;
- szczerej odpowiedzi na pytanie, czy wydatków nie można nieco zoptymalizować – czasem kilka drobnych zmian pozwala zaoszczędzić spore sumy każdego miesiąca – może np. masz abonament w serwisie VOD, z którego nie korzystasz, albo kilka razy w tygodniu kupujesz kawę w kawiarni? A może zbyt dużo wydajesz na kosmetyki, ubrania czy inne akcesoria, których w rzeczywistości nie potrzebujesz;
- ustalenia priorytetów – określ, które wydatki są kluczowe i konieczne (to np. wszelkie ciążące na Tobie opłaty, raty czy koszty eksploatacji mieszkania oraz samochodu), a które… możesz sobie odpuścić.
Jest wysoce prawdopodobne, że jeśli w świadomy sposób podejdziesz do zarządzania domowym budżetem, uda Ci się sporo zaoszczędzić.
Dowiedz się więcej na temat Jak skutecznie zoptymalizować domowy budżet
Co dalej? Środki, z których ma powstać poduszka finansowa przelewaj na inne konto niż to, z którego korzystasz na co dzień. Nie powinieneś mieć do tych pieniędzy nieograniczonego dostępu – żeby nie kusiły. Wystarczy, że przeniesiesz je na konto oszczędnościowe, aby mniej kusiło sięgnięcie po nie. Z czasem możesz pomyśleć również o inwestowaniu tych środków tak, aby zaczęły same na siebie pracować.
I na koniec najważniejsze: zanim zaczniesz myśleć o budowaniu poduszki finansowej, pozbądź się spoczywającego na Tobie zadłużenia. Zrobisz to w wygodny i bezpieczny sposób, podpisując ugodę z Ultimo i dopasowując harmonogram spłaty do swoich możliwości finansowych.