Obecnie wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądała ich bliższa i dalsza przyszłość. Pandemia COVID-19 zmieniła życie. Paraliż gospodarczy wpłynął istotnie na naszą sytuację finansową oraz spowodował, że niektórzy zmagają się z problemami wynikającymi ze straty dużej części swoich przychodów. Teraz trudniej, niż kiedykolwiek, dotrzymać zobowiązań, dlatego wiele instytucji finansowych oferuje tzw. wakacje kredytowe. Co nam daje taka forma pomocy? Czy każdy może z niej skorzystać? Odpowiadamy!
Konsekwencje, jakie niesie za sobą pandemia koronawirusa dotknęły, w mniejszym lub większym stopniu, każdego. Jednak w szczególnie trudnej sytuacji są osoby obciążone długiem. Wiele z nich nie ma odłożonych środków na tzw. „czarną godzinę” i bierze pod uwagę każdą opcję, dzięki której będzie łatwiej przetrwać ten niełatwy czas. Jedną z takich opcji jest możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych.
Na czym polegają wakacje kredytowe?
Jeśli np. zaciągnąłeś kredyt w banku, również hipoteczny, masz możliwość złożenia wniosku o „zamrożenie” rat lub ich części kapitałowej na 3 miesiące. Sam decydujesz, czy zawiesisz spłatę na jeden, dwa, czy trzy miesiące.
Kto może z nich skorzystać?
Z tej opcji pomocy najczęściej korzystają osoby, które opłacały do tej pory swoje zobowiązania w terminie, a ze względu na pandemię straciły pracę lub inne, główne źródła dochodu.
Jeśli jednak zalegasz z płatnościami przez dłuższy okres, to jest wysoce prawdopodobne, że taka oferta nie zostanie dla Ciebie przygotowana. W takiej sytuacji trzeba rozważyć inne możliwości, aby - w dłuższej perspektywie - nie zwiększyć znacząco swojego długu przez np. narastające odsetki i spokojnie planować codzienne wydatki.
Przede wszystkim możesz:
- skontaktować się z wierzycielem i – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – sprawdzić aktualną wysokość zadłużenia. To istotne, aby dokładnie wiedzieć, jak wygląda obecnie Twoja sytuacja finansowa;
- spróbować dogadać się na spłatę długu w ratach, które nie obciążą domowego budżetu. Możesz zadzwonić lub wykorzystać inne – również bezpieczne - formy kontaktu np. czat.
Jak się o nie ubiegać?
Jeśli wiesz, że możesz skorzystać z oferty tzw. wakacji kredytowych, to warto wiedzieć, że wiąże się to z pewnymi formalnościami np. złożeniem specjalnego wniosku. Najczęściej możesz go znaleźć na stronie internetowej instytucji finansowej, w której zaciągnąłeś kredyt. Musi być on rozpatrzony w ciągu maksymalnie 14 dni i w efekcie powinieneś zostać poinformowany o nowych warunkach umowy.
Warto jednak dokładnie zapoznać się z przygotowaną propozycją, a w przypadku, kiedy nie jesteś pewien, co to dla Ciebie oznacza – skontaktować się przedstawicielem firmy i dopytać o szczegóły. Dlaczego? Ponieważ, może na przykład okazać się, że miałeś umowę ubezpieczenia powiązaną z kredytem. Wówczas istnieje konieczność dalszego opłacania składki ubezpieczenia, aby nie stracić ochrony.
Sprawdź stan zadłużenia na eultimo.pl
Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?
Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Z całą pewnością są osoby, które nie będą miały innego wyjścia.
Warto jednak pamiętać, że:
- jest to pomoc, która odciąży nas na chwilę. Wakacje kredytowe są szansą na unormowanie swojej sytuacji i znalezienia nowego źródła dochodu;
- wydłuża się czas spłaty kredytu o okres „wakacji”. Oznacza to, że po ich ustaniu, będziesz musiał w dalszym ciągu regulować dług -zgodnie z zawartą umową.