SPŁACAJ DŁUG PRZEZ INTERNET  >>

lub skontaktuj się z nami

CZAT Z KONSULTANTEM >> FORMULARZ KONTAKTOWY >>

*Numer jest bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty_Ultimo

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – co warto o nim wiedzieć?

Osoba zadłużona, która nie spłaca w terminie swojego zobowiązania, może otrzymać różnego rodzaju wezwania do zapłaty ze strony Wierzyciela. Proces ten przebiega etapami: od przypomnienia aż do sądowego wezwania. Takie pismo ma na celu uniknięcie wejścia na drogę prawną i pozostanie na ścieżce spłaty polubownej, która dla dłużnika jest o wiele bardziej korzystna. Co oznacza przedsądowe wezwanie do zapłaty i jakie są konsekwencje braku reakcji na takie wezwanie? Odpowiadamy…

Brak terminowej spłaty jest dla każdego wierzyciela np.: banku, firmy pożyczkowej, spółdzielni, operatora sieci komórkowej lub firmy windykacyjnej powodem do tego, aby dochodzić swoich należności wraz z odsetkami za opóźnienie w płatnościach. Najczęściej wierzyciele dążą do polubownego rozwiązania problemu i na początku kierują do dłużnika polubowne przypomnienie, a następnie pierwsze wezwanie do zapłaty. Są to pierwsze etapy kontaktu w sprawie zadłużenia, po którym następuje już przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Co to jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?

  1. Rodzaje wezwań do zapłaty

Istnieją cztery rodzaje wezwań do zapłaty. Często poprzedza je zwykłe przypomnienie o tym, że termin płatności minął zawierające prośbę o opłacenie zaległości. Przypomnienia możemy spodziewać się najczęściej ze strony operatorów sieci komórkowej, dostawcy prądu, czy ubezpieczyciela. Rzadziej wysyłają je firmy pożyczkowe czy banki, które przekazują harmonogram spłaty rat podczas zawarcia umowy. W wielu przypadkach otrzymujemy przypomnienie w zwykłej wiadomości SMS lub e-mail. Jeśli po nim nie opłacimy zaległości, to musimy liczyć się z tym, że otrzymamy wezwania do zapłaty, w kolejności:

  • Pierwsze wezwanie – jest początkiem windykacji polubownej i znajdziemy w nim prośbę o uregulowanie płatności wraz z odsetkami w konkretnym terminie oraz informacje o konsekwencjach braku spłaty.
  • Przedsądowe wezwanie – to kolejny etap próby dojścia do porozumienia bez udziału sądu. Taki rodzaj wezwania jest konieczny, aby móc złożyć wniosek do sądu o ustanowienie egzekucji komorniczej. Przedsądowe wezwanie do zapłaty powinno składać się z kliku elementów:

► daty oraz miejsca sporządzenia pisma;

► danych osoby zadłużonej i wierzyciela;

► prawnej podstawy roszczenia;

► kwoty długu bez odsetek oraz osobno kwoty zadłużenia z odsetkami od opóźnienia w płatnościach;

► terminu spłaty należności;

► numeru konta na który należy dokonać wpłaty;

► informacji o konsekwencjach braku spłaty wskazanej należności.

  • Ostateczne wezwanie – jeśli mimo wysłania pierwszego wezwania oraz przedsądowego wezwania dłużnik nie ureguluje swojego zobowiązania wierzyciel wysyła tzw. ostateczne wezwanie, które wyczerpuje możliwość polubownego rozwiązania sprawy. Po tym fakcie możemy już spodziewać się wezwania z sądu.
  • Sądowe wezwanie – rozpoczyna już windykację prawną. Jest pierwszym etapem do rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Sąd informuje bowiem o toczącej się sprawie, której finałem będzie wydanie tytułu wykonawczego, czyli nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności, która umożliwi komornikowi rozpoczęcie pracy.

Zobacz przygotowane dla Ciebie oferty spłaty w ratach na eUltimo.pl

ZAŁÓŻ KONTO >>

2. Dostałeś sądowe wezwanie do zapłaty? Zobacz, co zrobić

Jeżeli otrzymamy już sądowe wezwanie do zapłaty, to mamy prawo odwołać się w terminie do 14 dni. Podstawą odwołania może być np.:

  • sytuacja, w której nie zgadzamy z informacjami podanymi w piśmie;
  • uważamy, że nie jesteśmy stroną w sprawie lub doszło do przedawnienia.

Po wysłaniu odwołania sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia i osoba zadłużona będzie zobowiązania do złożenia oświadczeń oraz dokumentów świadczących na jej korzyść. Przed napisaniem odwołania warto upewnić się, że jest ono zasadne, sprawdzić wszystkie dokumenty, które mamy oraz przygotować się na dalsze kroki.

Długi powstają z wielu przyczyn, często niezależnych od nas. Unikanie ich spłaty i kontaktu z Wierzycielem tylko na chwilę pozwala nam zachować spokój. Kiedy otrzymujemy przypomnienia i pierwsze wezwania do zapłaty wydaje nam się, że sprawa będzie się ciągnąć. Tymczasem kończy się egzekucją komorniczą. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest kontakt z wierzycielem, który nierzadko oferuje możliwość negocjacji warunków spłaty oraz rozłożenie zadłużenia na takie raty, które będziemy w stanie opłacać w terminie.

about:blank

Zainteresują Cię również

Wybierz, jak chcesz się z nami dogadać

Rozmowa to pierwszy krok do znalezienia pomocy, dlatego zadzwoń, wyślij e-mail lub odezwij się do nas na czacie.

Zadzwoń do nas

Wolisz bardziej bezpośredni
kontakt? Zadzwoń i porozmawiaj
z naszym doradcą!

800 804 904 *  >> * bezpłatna infolinia
(również z tel. komórkowych)

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania sądowego, zadzwoń:

+ 48 71 358 16 38
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania egzekucyjnego, zadzwoń:

+ 48 71 323 47 90
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli chcesz się skontaktować w sprawie upadłości konsumenckiej, zadzwoń lub wyślij wiadomość:

+48 739 190 255 lub +48 451 060 478
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Wyślij wiadomość

Napisz e-mail do specjalisty na adres: obsluga_klienta@ultimo.pl lub skorzystaj z formularza.

FORMULARZ >>

Napisz do doradcy

Nasi konsultanci czekają
na Twoją wiadomość
od poniedziałku do piątku
w godz. 8:00 – 18:00.

ROZPOCZNIJ CZAT >>

Spłacaj dług przez internet

Dzięki wiarygodnemu portalowi
obsługi zadłużenia eUltimo możesz
szybko, bezpiecznie i wygodnie
spłacić dług.

eULTIMO >>
eUltimo – logotyp

Dogadajmy się
online:

Szybko, bezpiecznie
i wygodnie