Co oznacza spirala zadłużenia?
Spiralą zadłużenia (spiralą kredytową) określa się sytuację, w której stan zadłużenia danej osoby cały czas się pogłębia i nie ma ona możliwości regularnej spłaty zobowiązań. Najczęstszym powodem wpadania w spiralę zadłużenia jest zaciąganie kolejnych zobowiązań na spłatę posiadanego już kredytu, rat, pożyczki itp., a katalizatorem takiej sytuacji często są przejściowe problemy finansowe.
Spirala zadłużenia – lepiej zapobiegać niż leczyć
Znalezienie się w spirali zadłużenia często wiąże się z dużym stresem i generuje wiele trudności. Dlatego warto wiedzieć, jak uniknąć takiej sytuacji. Dzięki odpowiednim nawykom i rozsądnemu podejściu do finansów znacząco zmniejszysz ryzyko wpadnięcia w spiralę finansową. Są to przede wszystkim:
- kontrola wydatków – postaraj się nie żyć „ponad stan” i nie wydawać więcej niż masz;
- unikanie wielu zobowiązań – im więcej masz zobowiązań do spłaty, tym trudniej jest kontrolować sytuację;
- konsolidacja – jeśli masz już wiele zobowiązań, dobrym pomysłem może być ich konsolidacja – ustalenie jednej niskiej raty pomoże Ci w regularnej spłacie;
- unikanie zaciągania pożyczek na spłatę innych zobowiązań – wzięcie kolejnej pożyczki może się wydawać łatwym rozwiązaniem, ale powinno się to robić tylko w ostateczności;
- pożyczanie tylko potrzebnych kwot – często kredyto- lub pożyczkobiorcy zaciągają większe zadłużenie tylko dlatego, że pozwala na to ich zdolność kredytowa;
- unikanie zbyt wysokiego poziomu zadłużenia – wysokość rat, jakie spłacasz każdego miesiąca, nie powinna przekraczać ⅓ Twojego dochodu;
- ograniczanie niepotrzebnych kosztów – jeśli zauważasz, że coraz trudniej jest Ci spłacać zobowiązania, jak najszybciej zacznij oszczędzać.
Krok po kroku wychodzimy z pętli zadłużenia
Masz problem ze spłatą zobowiązań? Niespłacone raty się piętrzą, a Ty czujesz, że toniesz w długach? To właśnie spirala zadłużenia. Jak wyjść z długów chwilówek, pożyczek, kredytów i rat?
KROK 1: Nadpłacanie długów
Jednym z dobrych sposobów na wyjście ze spirali finansowej jest nadpłacanie długów w celu ich jak najszybszej spłaty. Pomoże w tym np. metoda kuli śnieżnej, która polega na tym, aby największą kwotę spłaty przeznaczyć na kredyt o najmniejszej wartości. Pozwala to szybko wyeliminować jedno źródło zadłużenia, co ułatwia spłatę pozostałych. Innym sposobem jest metoda lawinowa polegająca na spłaceniu w pierwszej kolejności zadłużenia z najwyższym oprocentowaniem.
Sprawdź stan zadłużenia na eultimo.pl
KROK 2: Od nowa zaplanuj domowy budżet i ogranicz wydatki
Aby skutecznie nadpłacać zobowiązania, warto poszukać dodatkowych oszczędności. Bardzo przydatne będzie zatem dokładne zaplanowanie domowego budżetu. Podsumuj wszystkie przychody i wydatki swojego gospodarstwa domowego i pomyśl, na czym możesz zaoszczędzić. Zwykle bardzo pomocne jest ograniczenie wydatków na przyjemności. Nie jest to łatwe, ale dzięki temu szybciej zapomnisz o problemach.
KROK 3: Stwórz poduszkę finansową
Postaraj się wygospodarować również środki na oszczędności. Tak zwana poduszka finansowa to inaczej fundusze na „czarną godzinę”, które pomogą np. wtedy, gdy nagle znajdziesz się w trudnej sytuacji finansowej. Warto zgromadzić taką poduszkę finansową, która pozwoli na pokrycie Twoich kosztów życia przez co najmniej kilka miesięcy.
Krok 4: Skorzystaj z profesjonalnej pomocy
Wciąż nie wiesz, jak wyjść z pętli zadłużenia? Nie bój się skorzystać z pomocy. Jeśli jesteś klientem Ultimo, skontaktuj się z nami, aby dostosować harmonogram spłaty do swoich możliwości. Pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie i szybciej pozbyć się problemów!