Jeżeli nie regulowałeś na bieżąco swoich zobowiązań w banku, firmie pożyczkowej lub u operatora telefonicznego, to może zdarzyć się, że Twój dług zostanie sprzedany firmie windykacyjnej. Otrzymasz informację o tym w liście lub mailu. Dostałeś taki list? Poinformowano Cię o cesji wierzytelności i Twój dług przejęła firma windykacyjna? Przeczytaj, co to dla Ciebie oznacza oraz jakie są następne kroki…
1. Kiedy firma windykacyjna kupuje dług?
Wbrew pozorom sytuacja, w której firma windykacyjna przejmuje obsługę długu, zdarza się wielu osobom. Czasy są trudne, a piętrzące się rachunki powodują, że czasami ciężko jest związać koniec z końcem. Firmy, u których zalegasz z opłatami, muszą prowadzić swoją działalność płynnie, dlatego decydują się na sprzedanie zadłużeń podmiotom, wyspecjalizowanym w obsłudze osób zadłużonych. Takie działania przebiegają zgodnie z prawem, na mocy art. 509 Kodeksu Cywilnego i nowy wierzyciel ma obowiązek poinformować Cię o tym. Ma również prawo do kontaktowania się z Tobą zgodnie z Zasadami Dobrych Praktyk, czyli specjalnymi wytycznymi, które określają, jak powinien przebiegać kontakt z dłużnikiem z poszanowaniem jego praw.
Warto wiedzieć: więcej o Zasadach Dobrych Praktyk w kontakcie z osobą zadłużoną przeczytasz tu, kliknij i sprawdź >>
2. Skąd będę wiedzieć, że firma windykacyjna kupiła dług?
Osoba, której dług został sprzedany, otrzymuje list o cesji wierzytelności i przejęciu obsługi zadłużenia przez firmę windykacyjną. Coraz częściej, poza listem informacja, zostaje także przekazana mailem.
Wiele osób, które otrzymują takie pismo, po raz pierwszy spotyka się z pojęciem cesji wierzytelności. Czym ona jest? To przeniesienie uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi (np. firmie pożyczkowej lub bankowi) na nowego wierzyciela (np. firmę windykacyjną). W praktyce oznacza to, że dług wraz z odsetkami i czasami z innymi kosztami, które wynikają z zawartych umów, został sprzedany. Od tego momentu powinieneś kontaktować się z nowym wierzycielem i to z nim ustalić warunki spłaty.
W liście znajdziesz, między innymi, informacje o:
- tym, kto jest nowym wierzycielem, od kogo zakupiono dług oraz jakiej sprawy dotyczy pismo;
- wysokości zadłużenia;
- oczekiwanej kwocie wpłaty, terminie, numerze konta i o dostępnych sposobach dokonania płatności;
- konsekwencjach braku spłaty;
- możliwych formach kontaktu.
W sytuacji, kiedy nie wpłacisz oczekiwanej kwoty lub nie skontaktujesz się w tej sprawie, możesz spodziewać się, że Doradca firmy windykacyjnej będzie próbował ustalić warunki spłaty i dojść do porozumienia na zasadach polubownych.
Wyjdź z długu na eUltimo.pl. Wybierz ofertę spłaty.
3. Sprzedaż długu – czy jest się czym martwić?
Sytuacja, w której dochodzi do cesji wierzytelności, jest trudna dla każdej osoby, której dotknęła. Nagle musimy kontaktować się z zupełnie nową firmą i to często budzi niepokój. Najważniejsze jest to, aby spokojnie zapoznać się z korespondencją. Można także dowiedzieć się więcej na temat nowego wierzyciela, sprawdzając jego stronę internetową. Profesjonalnie działające firmy publikują wszystkie niezbędne informacje właśnie tam. Warto zapoznać się z nimi i zaplanować następne kroki.
Wbrew pozorom kontakt z firmą windykacyjną może być Twoją szansą na wyjście z długów. Dlaczego? Przede wszystkim zyskujesz szansę na polubowne porozumienie i spokojną spłatę, a poza tym:
- jeśli wysokość długu jest duża i nie jesteś w stanie uregulować jej jednorazowo, to możesz negocjować warunki spłaty: przez telefon lub np. na portalu Klienta. Wystarczy założyć tam konto i sprawdzić, czy możesz skorzystać z innych ofert spłaty;
- kupno długu przez firmę windykacyjną to szansa na uniknięcie sądu i komornika. Jeśli zdecydujesz się zawrzeć ugodę i będziesz opłacał raty zgodnie z harmonogramem, to Twoja sprawa nie zostanie skierowana do sądu;
- informacja o Twoim zadłużeniu nie zostanie zgłoszona do BIG (Biur Informacji Gospodarczej). Negatywny wpis może uniemożliwić np. zakup sprzętu na raty czy skorzystanie z oferty telefonii komórkowej.
4. Co dalej? Jakie są następne kroki po otrzymaniu informacji o kupnie mojego długu?
Każdy z nas nie chce mieć długu, więc w tej niełatwej sytuacji najlepiej jest zachować spokój i zaplanować spłatę – krok po kroku. Przede wszystkim warto skontaktować się wierzycielem, aby ustalić warunki porozumienia. W większości wypadków firmy windykacyjne są do dyspozycji Klientów:
- pod bezpłatnym numerem infolinii – przed rozmową zastanów się, czy musisz negocjować warunki spłaty, a jeśli tak, to ile jesteś w stanie płacić każdego miesiąca;
- na czacie – jeśli nie możesz lub nie chcesz prowadzić rozmowy telefonicznej, to na czacie również możesz ustalić warunki porozumienia;
- na portalu Klienta – jeżeli wiesz, że firma ma specjalny portal do obsługi zadłużenia, to załóż tam konto. Dzięki temu będziesz miał stały dostęp do szczegółów sprawy, sprawdzisz oferty spłaty, ustalisz ugodę i będziesz mógł spłacić dług wygodnie – przez płatności online.
Warto pamiętać, że z każdym miesiącem, w którym nie robisz nic, Twoje zadłużenie rośnie. Natomiast każde działanie w tej sprawie przybliża Cię do pozbycia się problemu.