Jak skutecznie zarządzać domowymi finansami?

Najlepszym sposobem na problemy finansowe – i te małe, i te duże jest skuteczne zarządzanie finansami. Rozumiemy, że w Twoim życiu mogły pojawić się różne nieprzewidziane zdarzenia losowe, które doprowadziły do powstania zadłużenia. Choroba, nagła utrata pracy… wszyscy jesteśmy ludźmi. Jednak w wielu sytuacjach możliwe jest zminimalizowanie ryzyka wejścia w spiralę zadłużenia. Jak to zrobić?

  1. Zaciągaj zobowiązania nie przekraczające Twoich możliwości finansowych – każda nowa pożyczka, karta kredytowa czy sprzęt kupiony na raty, to kolejne zobowiązanie finansowe, które zmniejszy miesięczny budżet domowy. Zanim zdecydujesz się je podjąć, oszacuj uczciwie, czy jego spłata nie obciąży Cię zbyt mocno. Zastanów się też, czy na wypadek nieprzewidzianych wydatków dysponujesz odłożoną kwotą – odpowiednią poduszką finansową - która umożliwi spłacanie należności przez miesiąc czy dwa.

  2. Realnie oceń, czy kolejna pożyczka jest naprawdę potrzebna – zakupy na raty i pożyczki są dla ludzi.  Ale tylko wtedy, gdy ich spłata nie będzie problemem. Może lepiej będzie odłożyć przez kilka miesięcy odpowiednią sumę i kupić np. nowy sprzęt za gotówkę – nie zapłacisz dodatkowych odsetek?

  3. Pilnuj terminów spłat – nawet niewielkie przekroczenie terminu spłaty może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi, na przykład naliczeniem dodatkowych odsetek lub kosztów. Należy więc zrobić wszystko, by do niego nie dopuścić.

  4. Natychmiast kontaktuj się z wierzycielem, jeśli spłata rat jest niemożliwa – zależy mu na tym, tak jak i Tobie, aby podjęte zobowiązania finansowe zostały spłacone. Jest szansa na zawarcie ugody, która pozwoli rozsądnie zmienić warunki spłaty.

 

Zapraszamy do zapoznania się z Abecadłem Domowego Budżetu, które podpowie jak skutecznie zarządzać domowym budżetem oraz Niezbędnikiem Klienta, w którym znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań, w tym m.in.: jak uniknąć narastających odsetek lub co można zyskać na spłacie zobowiązania.

 

 

Wróć