Naprawianie budżetu domowego wymaga poszukiwania wielu alternatywnych rozwiązań w zakresie ponoszonych wydatków. Jeśli dysponujemy dużymi środkami finansowymi, często nie zastanawiamy się nad możliwymi do osiągnięcia oszczędnościami. Kiedy jednak musimy wprowadzić w finansach dyscyplinę, warto się zastanowić, których kosztów można uniknąć.
Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze w domu. Spróbuj je zastosować, a przekonasz się, że ograniczenie wydatków związanych z drobnymi naprawami i remontami przyniesie Ci sporą ulgę finansową. Nie namawiamy Cię oczywiście do rezygnacji z koniecznych prac, ale raczej do oszczędzania na usługach tzw. fachowców – w duchu zasady „zrób to sam”.
Dom – jak kontrolować domowe wydatki?
Jeśli przyjrzysz się dokładnie kosztom niezbędnych domowych remontów i napraw, zauważysz, że często ich największą składową jest tzw. robocizna, czyli praca fachowców. Przy drobnej naprawie elektrycznej cena materiałów to tak naprawdę tylko drobny ułamek końcowej sumy.
Koszty większych prac, np. szpachlowania drobnych uszkodzeń ścian i późniejszego ich malowania, nie należą już do najniższych, ale właśnie znaczącą ich część stanowi wynagrodzenie fachowca. W marketach budowlanych można zauważyć, że producenci materiałów czasem wystawiają przy produktach monitory lub broszurki, gdzie prezentują procedurę malowania, renowacji lub montażu elementów. Wystarczy starannie prześledzić instrukcję, by zyskać wiedzę niezbędną do samodzielnego wykonania zaplanowanych prac. W przypadku braku takich materiałów przeszkoleni sprzedawcy zwykle udzielają wszelkich potrzebnych informacji, a także pomagają dobrać materiały. Dla chcącego nic trudnego. Wystarczy słuchać, przestrzegać wskazówek i nabrać trochę wprawy na powierzchni testowej, np. w pomieszczeniu gospodarczym lub mało widocznym miejscu. Reszta prac na ogół przebiega bez problemu, oczywiście wymaga to cierpliwości i czasu, ale warto – nagrodą są spore korzyści dla domowego budżetu.
Można również śledzić materiały instruktażowe dostępne nieodpłatnie w internecie, chociażby w popularnym serwisie YouTube. Przykładowo: uważane za dość trudne i wymagające fachowej wiedzy kafelkowanie balkonu jest w rzeczywistości dosyć proste, a dobra jakość sprzedawanych obecnie narzędzi i materiałów wykończeniowych ułatwi zadanie nawet początkującemu majsterkowiczowi. Nic tylko korzystać z łatwo dostępnej wiedzy i cieszyć się dużymi oszczędnościami oraz satysfakcją z własnej pracy.
Samochód – jak oszczędzić na wydatkach?
Zasada „zrób to sam” może także zmniejszyć wydatki związane z samochodem. Oczywiście najłatwiej wprowadzić ją w życie, jeśli właściciel auta zna się choć odrobinę na mechanice, ale i amator poradzi sobie z niektórymi czynnościami, które mogą generować oszczędności. Przykładem jest tutaj wymiana opon, którą sezonowo wykonuje wielu z nas. Jeśli posiadasz pełne koła, tj. opony z felgami, co jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, zadanie nie przysporzy Ci większych trudności. Konieczne może się okazać wyważenie kół w warsztacie wulkanizacyjnym, jednak wiąże się to ze znacznie mniejszym kosztem niż pełna wymiana.
Dosyć prosta jest również sezonowa obsługa klimatyzacji samochodowej. W większości modeli aut filtr można wymienić samodzielnie. Specjalny preparat do dezynfekcji klimatyzacji, dostępny na ogół w supermarkecie lub sklepie motoryzacyjnym, kosztuje ok. 20 zł. Aplikacja nie jest trudna, wymaga jednak ostrożności.
Sąsiedzi – warto nawiązywać dobre relacje!
Nie każdy musi znać się na majsterkowaniu, remontach czy mechanice samochodowej. Na pewno jednak masz inne zdolności, które doceni Twoje otoczenie, np. sąsiedzi. Może komputery i rozwiązywanie problemów z konfiguracją i systemem operacyjnym to Twój żywioł, ale nie masz cierpliwości (ani narzędzi) np. do wymiany uszczelek w instalacji hydraulicznej lub wężyków do baterii łazienkowej? Porozmawiaj ze swoim sąsiadem i wymień się z nim drobnymi przysługami – może doskonale radzi sobie z domową hydrauliką, a niekoniecznie z informatyką. Korzyści mogą być obopólne, a dojdą do tego satysfakcja z pomocy innym oraz dobre relacje w sąsiedztwie i… spore oszczędności dla każdej ze stron.