Możliwości oszczędzenia na płaconych każdego miesiąca rachunkach kryją się w naszych nawykach i sposobie myślenia oraz postępowania. Około 25% domowego budżetu Polacy wydają na opłaty za tzw. „media”. Według badań, średnie koszty opłat za prąd, wodę i inne media w porównaniu do 2015 roku wzrosły o około 57%. Nie mamy większego wpływu na cenę płaconą za, na przykład, zużytą jednostkę energii, ale za sposób jej zużycia – owszem. Jak więc zaoszczędzić na rachunkach?
Jak zaoszczędzić na prądzie?
Czajnik elektryczny napełniajcie tylko taką ilością wody, która jest wam potrzebna do zagotowania. Nie ma sensu niepotrzebnie grzać całego czajnika, żeby reszta wody potem ostygła. Bardzo dużo prądu zużywa lodówka, która pracuje cały czas. Warto jej nie zabudowywać, jeśli nie ma takiej potrzeby i nie ustawiać zbyt niskiej temperatury. Wystarczy, że w chłodziarce będzie około 7 stopni Celsjusza, a w zamrażarce około -18 stopni. Jeżeli nasza zamrażarka nie jest bezszronowa, to pamiętajmy, aby regularnie ją rozmrażać. Warstwa szronu ponad 5 mm potrafi zwiększyć zużycie energii prawie o 100%.
Mnóstwo możliwości oszczędzenia pieniędzy tkwi w naszych przyzwyczajeniach. Choć wiele urządzeń zdaje się „nie działać” kiedy jest w trybie „stand by”, to pobiera niewielką ilość prądu, która w skali miesiąca czy roku okazuje się całkiem spora. Rozwiązanie? Listwa na kilka urządzeń, która jednym kliknięciem pozwoli wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne i ponadto uchroni je przed ewentualnym przepięciami.
Wymiana żarówek z tradycyjnych na ledowe może okazać się kosztowna na początku, ale po pewnym czasie zwróci się. Żarówki tego typu charakteryzują się wielokrotnie dłuższą żywotnością i kilkukrotnie mniejszym zużyciem energii, dając przy tym porównywalnie mocne światło.
Czy można oszczędzić na domowych porządkach?
- pranie
Jeżeli to możliwe, to należy dobierać krótsze programy piorące i niższe temperatury prania. Poza tym warto prać tak, aby jak najczęściej wypełniać bęben pralki do pełna, co zmniejszy częstotliwość prania.
- odkurzanie
Skoro odkurzacze dysponują regulacją mocy ssania, to możemy ją dobierać do potrzeb oraz warunków. Poza tym, należy dbać o regularne opróżnianie worka. Wypełniony śmieciami i kurzem worek powoduje spadek sprawności odkurzacza.
Oszczędzanie wody
Aby zaoszczędzić na wodzie, warto wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie. Nawyk jej odkręcania podczas mycia zębów czy golenia warto zmienić. Taka przyjemność sporo kosztuje. Możemy też kupić tzw. perlatory na kran. To takie nakładki, które ograniczają wypływ wody.
Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
W czasie sezonu grzewczego należy zadbać o jak największe wykorzystanie naszego źródła ogrzewania. Przede wszystkim warto upewnić się, czy grzejniki nie są zasłonięte meblami czy zasłonami. Jeżeli wieszamy na kaloryferach mokre rzeczy, to miejmy świadomość, że skuteczność ogrzewania się zmniejsza. Kiedy wychodzimy z domu zmniejszamy stopień grzania, ale nie wyłączamy go całkowicie. Energia potrzebna do ogrzania wychłodzonego mieszkania jest dużo większa, niż ta, potrzebna do utrzymania temperatury.
Jak oszczędzić na gazie?
Dobrze jest dobierać odpowiedni palnik do wielkości garnka i gotować pod przykryciem, tak, aby „uciekało” jak najmniej energii. Warto wziąć pod uwagę gotowanie w naczyniach wielopoziomowych, np. na parze. Potrawy przyrządzone w ten sposób są zdrowsze. Przede wszystkim możemy przygotować ich kilka naraz, co generuje dodatkowe oszczędności.
Wybór dostawcy mediów
Często korzystnie jest połączyć usługę telefonu, telewizji i internetu u jednego dostawcy. W przypadku innych mediów, takich jak prąd, upewnijmy się, czy może mamy możliwość zmiany dostawcy albo taryfy (przykładowo na nocną), bardziej dostosowaną do naszych potrzeb i trybu życia.